event burgee venue burgee

Special - General Handicap

West Oxfordshire Sailing Club

Final Results

Overall

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, To qualify: 3, Ratings: PY, Entries: 15, Scoring system: WOSC Standard
Rank Class SailNo Helm Crew PN R1 R2 R3 R4 R5 Nett
1 Streaker 1902 Chris Abela   1132 (DNC) (DNC) 1 1 1 3
2 Wayfarer 8080 George Edmundson Lucia Winrow 1102 (DNC) (DNC) 2 2 4 RET 8
3 Megabyte 128 Alex Nairac   1060 (DNC) (DNC) 3 3 2 8
DNQ Byte-C2 3562 Mike Radford   1147 1 1 (DNC) (DNC) DNC 18
DNQ Solo 4239 Ben Nicoll   1143 3 2 (DNC) (DNC) DNC 21
DNQ Lightning 92 Sophie Kitching   1170 4 3 (DNC) (DNC) DNC 23
DNQ Wayfarer 9533 Mick O'Regan Oemer Olgunsoy 1102 (DNC) (DNC) 4 5 DNC 25
DNQ Solo 3921 David Roberts   1143 5 6 RET (DNC) (DNC) DNC 27
DNQ OK 2144 Jonathan Howe   1104 7 4 (DNC) (DNC) DNC 27
DNQ Firefly S/H 4125 James Nicoll   1147 2 (DNC) (DNC) DNC DNC 34
DNQ Wayfarer 9212 Laura Hutchins-Payne Steven Payne 1102 (DNC) (DNC) DNC 4 DNC 36
DNQ Topper 30443 Lucy Cox   1347 (DNC) (DNC) 5 DNC DNC 37
DNQ Streaker 1667 Mark Mason   1132 6 (DNC) (DNC) DNC DNC 38
DNQ Megabyte 315 Walter Smillie   1060 (DNC) (DNC) 7 RET DNC DNC 39
DNQ Solo 4971 Phil Dodd   1143 (DNC) (DNC) DNC 7 RET DNC 39

R1 - 2017-04-23 at 14:00

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 00:00:00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Byte-C2 3562 Mike Radford   1147 45.30 5 0.39.40 0.00.00 1147 1
2 Firefly S/H 4125 James Nicoll   1147 50.17 5 0.43.50 0.04.47 1267.582 2
3 Solo 4239 Ben Nicoll   1143 50.50 5 0.44.28 0.05.30 1281.447 3
4 Lightning 92 Sophie Kitching   1170 52.05 5 0.44.31 0.05.40 1312.958 4
5 Solo 3921 David Roberts   1143 52.51 5 0.46.14 0.07.31 1332.285 5
6 Streaker 1667 Mark Mason   1132 45.36 4 0.50.21 0.09.41 1436.901 6
7 OK 2144 Jonathan Howe   1104 51.24 4 0.58.12 0.16.22 1619.665 7

R2 - 2017-04-23 at 15:30

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 00:00:00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Byte-C2 3562 Mike Radford   1147 48.01 3 0.41.52 0.00.00 1147 1
2 Solo 4239 Ben Nicoll   1143 48.06 3 0.42.05 0.00.15 1148.991 2
3 Lightning 92 Sophie Kitching   1170 52.16 3 0.44.40 0.03.17 1248.522 3
4 OK 2144 Jonathan Howe   1104 48.26 2 1.05.48 0.17.37 1735.43 4
5 Solo 3921 David Roberts   1143 RET         6

R3 - 2017-09-10 at 12:00

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 00:00:00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Streaker 1902 Chris Abela   1132 44.27 5 0.39.16 0.00.00 1132 1
2 Wayfarer 8080 George Edmundson Lucia Winrow 1102 46.44 5 0.42.24 0.03.28 1190.149 2
3 Megabyte 128 Alex Nairac   1060 46.09 5 0.43.32 0.04.32 1175.294 3
4 Wayfarer 9533 Mick O'Regan Oemer Olgunsoy 1102 51.50 5 0.47.02 0.08.34 1320.03 4
5 Topper 30443 Lucy Cox   1347 52.41 4 0.48.53 0.10.22 1677.096 5
6 Megabyte 315 Walter Smillie   1060 RET         7

R4 - 2017-09-10 at 14:00

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 00:00:00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Streaker 1902 Chris Abela   1132 44.51 5 0.39.37 0.00.00 1132 1
2 Wayfarer 8080 George Edmundson Lucia Winrow 1102 44.45 5 0.40.36 0.01.05 1129.476 2
3 Megabyte 128 Alex Nairac   1060 45.58 5 0.43.22 0.03.58 1160.184 3
4 Wayfarer 9212 Laura Hutchins-Payne Steven Payne 1102 49.00 5 0.44.28 0.05.20 1236.745 4
5 Wayfarer 9533 Mick O'Regan Oemer Olgunsoy 1102 55.57 5 0.50.46 0.12.17 1412.161 5
6 Solo 4971 Phil Dodd   1143 RET         7

R5 - 2017-09-10 at 15:30

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 00:00:00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Streaker 1902 Chris Abela   1132 38.59 5 0.34.26 0.00.00 1132 1
2 Megabyte 128 Alex Nairac   1060 39.08 5 0.36.55 0.02.38 1136.356 2
3 Wayfarer 8080 George Edmundson Lucia Winrow 1102 RET         4

www.wosc.org.uk
results@wosc.org.uk


Sailwave Scoring Software 2.5.1
www.sailwave.com