event burgee venue burgee

Autumn 1 - Single & Crewed

West Oxfordshire Sailing Club

Final Results

Single Handed Division

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, To qualify: 4, Ratings: PY, Entries: 28, Scoring system: WOSC Standard
Rank Class SailNo Helm Crew PN R1 R2 R3 R4 R5 R6 Nett
1 OK 1999 Tony Thresher   1104 1 1 2 (6) (DNC) 4 8
2 Byte-C2 3562 Mike Radford   1147 3 6 (DNC) (DNC) 1 5 15
3 Solo 4398 Stewart Eaton   1143 5 (7) 6 4 3 (DNC) 18
4 Streaker 1902 Chris Abela   1132 (DNC) 13 RET (DNC) 7 8 RET 8 RET 36
DNQ Solo 4583 Chris Clough   1143 (DNC) 9 7 8 (DNC) DNC 53
DNQ OK 2112 J P Williams   1104 (DNC) (DNC) DNC 1 2 DNC 61
DNQ Solo 4239 Alex Baxter   1143 2 (DNC) (DNC) DNC DNC 2 62
DNQ Lightning 92 Sophie Kitching   1170 (DNC) (DNC) 3 2 DNC DNC 63
DNQ Solo 4239 Roger Postbeschild   1143 (DNC) 5 (DNC) 5 DNC DNC 68
DNQ Solo 4971 Phil Dodd   1143 (DNC) (DNC) 8 DNC 4 DNC 70
DNQ Megabyte 128 Alex Nairac   1060 (DNC) (DNC) DNC DNC 6 6 70
DNQ Megabyte 103 Mark Jennings   1060 7 8 (DNC) (DNC) DNC DNC 73
DNQ OK 2094 Joe Scarborough   1104 6 (DNC) 11 RET (DNC) DNC DNC 75
DNQ Solo 3749 Mark Peters   1143 (DNC) 13 RET (DNC) DNC 5 DNC 76
DNQ Otter S/H 876 Walter Smillie   1250 (DNC) 13 RET (DNC) 12 RET DNC DNC 83
DNQ Laser Radial LASR_HB Hugo Burrows   1139 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 1 88
DNQ Lightning 413 Caroline Hollier   1170 (DNC) (DNC) 1 DNC DNC DNC 88
DNQ Firefly S/H 4125 James Nicoll   1147 (DNC) 2 (DNC) DNC DNC DNC 89
DNQ Laser Radial 192537 Ben Nicoll   1139 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 3 90
DNQ Solo 5461 Joe Scarborough   1143 (DNC) (DNC) DNC 3 DNC DNC 90
DNQ Firefly S/H 2246 Alex Baxter   1147 (DNC) 3 (DNC) DNC DNC DNC 90
DNQ Firefly S/H FF_BN Ben Nicoll   1147 (DNC) 4 (DNC) DNC DNC DNC 91
DNQ Solo 3921 David Roberts   1143 (DNC) (DNC) 4 DNC DNC DNC 91
DNQ Laser LAS_JN James Nicoll   1097 4 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 91
DNQ Solo 4109 Mark Jennings   1143 (DNC) (DNC) 5 DNC DNC DNC 92
DNQ Solo 2317 Mike Bellew   1143 (DNC) (DNC) DNC 9 DNC DNC 96
DNQ Laser LAS_AR Andrew Robson   1097 (DNC) (DNC) 9 DNC DNC DNC 96
DNQ Topper TOPR_JB James Ball   1347 (DNC) (DNC) DNC 10 DNC DNC 97

Crewed Division

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, To qualify: 4, Ratings: PY, Entries: 15, Scoring system: WOSC Standard
Rank Class SailNo Helm Crew PN R1 R2 R3 R4 R5 R6 Nett
1 Albacore 8156 Andrew Turberfield Marion Turberfield 1041 (DNC) 1 1 (2) 2 1 5
2 Wayfarer 9619 Sue Burton Pauline Dobbs 1102 2 4 3 (5) 3 (DNC) 12
3 Wayfarer 10755 Les Burton Graham Parry 1102 4 (DNC) 7 7 (DNC) 2 20
4 Wayfarer 9169 Matt Batterton Sam Cannell 1102 (DNC) 6 4 8 (DNC) 4 22
5 Wayfarer 9533 Mick O'Regan Oemer Olgunsoy 1102 5 7 6 (DNC) 5 (DNC) 23
DNQ Wayfarer 10586 Rob Hoare Sue Weinstock 1102 (DNC) 2 2 (DNC) 1 DNC 21
DNQ Wayfarer 8080 George Edmundson Lucia Winrow 1102 3 3 (DNC) (DNC) 4 DNC 26
DNQ Enterprise 21932 Ben Burrows Keiran Bowsher 1113 (DNC) (DNC) DNC 3 DNC 3 38
DNQ Tasar 251 Dave Burrows Bob Peat 1015 (DNC) (DNC) 8 6 DNC DNC 46
DNQ Firefly 3009 Ben Nicoll Hannah Jennings 1165 1 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 49
DNQ Enterprise 23416 Mike Hobin Marion Turberfield 1113 (DNC) (DNC) DNC 1 DNC DNC 49
DNQ Firefly 4125 Ben Nicoll Chris Bellew 1165 (DNC) (DNC) DNC 4 DNC DNC 52
DNQ Firefly FF_KB Keiran Bowsher James Ball 1165 (DNC) (DNC) 5 DNC DNC DNC 53
DNQ Wayfarer 7142 Andrew Robson L Robson 1102 (DNC) 5 (DNC) DNC DNC DNC 53
DNQ Scorpion 1879 Andrew Day John Whiteside 1040 (DNC) (DNC) DNC DNC 6 DNC 54

R1 - Single Handed Division - 2017-09-03 at 14:00

Start: Single Handed, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 OK 1999 Tony Thresher   1104 0:51:01 6 0:46:13 0:00:00 1104 1
2 Solo 4239 Alex Baxter   1143 0:53:16 6 0:46:36 0:00:27 1152.69 2
3 Byte-C2 3562 Mike Radford   1147 0:53:50 6 0:46:56 0:00:50 1164.953 3
4 Laser LAS_JN James Nicoll   1097 0:51:42 6 0:47:08 0:01:00 1118.787 4
5 Solo 4398 Stewart Eaton   1143 0:54:44 6 0:47:53 0:01:55 1184.429 5
6 OK 2094 Joe Scarborough   1104 0:53:53 6 0:48:48 0:02:52 1166.035 6
7 Megabyte 103 Mark Jennings   1060 0:52:55 6 0:49:55 0:03:56 1145.116 7

R2 - Single Handed Division - 2017-09-17 at 14:00

Start: Single Handed, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 OK 1999 Tony Thresher   1104 0:48:54 6 0:44:18 0:00:00 1104 1
2 Firefly S/H 4125 James Nicoll   1147 0:51:30 6 0:44:54 0:00:42 1162.699 2
3 Firefly S/H 2246 Alex Baxter   1147 0:51:53 6 0:45:14 0:01:05 1171.354 3
4 Firefly S/H FF_BN Ben Nicoll   1147 0:53:03 6 0:46:15 0:02:15 1197.693 4
5 Solo 4239 Roger Postbeschild   1143 0:53:05 6 0:46:27 0:02:27 1198.446 5
6 Byte-C2 3562 Mike Radford   1147 0:53:45 6 0:46:52 0:02:57 1213.497 6
7 Solo 4398 Stewart Eaton   1143 0:54:33 6 0:47:44 0:03:55 1231.558 7
8 Megabyte 103 Mark Jennings   1060 0:52:34 6 0:49:35 0:05:37 1186.781 8
9 Solo 4583 Chris Clough   1143 0:48:07 5 0:50:31 0:05:56 1303.578 9
10 Streaker 1902 Chris Abela   1132 RET         13
10 Solo 3749 Mark Peters   1143 RET         13
10 Otter S/H 876 Walter Smillie   1250 RET         13

R3 - Single Handed Division - 2016-09-24 at 14:00

Start: Single Handed, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Lightning 413 Caroline Hollier   1170 0:56:14 6 0:48:04 0:00:00 1170 1
2 OK 1999 Tony Thresher   1104 0:53:25 6 0:48:23 0:00:21 1111.396 2
3 Lightning 92 Sophie Kitching   1170 0:57:17 6 0:48:58 0:01:03 1191.846 3
4 Solo 3921 David Roberts   1143 0:56:43 6 0:49:37 0:01:47 1180.056 4
5 Solo 4109 Mark Jennings   1143 0:56:57 6 0:49:50 0:02:01 1184.911 5
6 Solo 4398 Stewart Eaton   1143 0:57:19 6 0:50:09 0:02:23 1192.54 6
7 Solo 4583 Chris Clough   1143 0:59:05 6 0:51:41 0:04:09 1229.298 7
8 Solo 4971 Phil Dodd   1143 1:00:08 6 0:52:37 0:05:12 1251.144 8
9 Laser LAS_AR Andrew Robson   1097 0:57:47 6 0:52:40 0:05:04 1202.25 9
10 OK 2094 Joe Scarborough   1104 RET         11

R4 - Single Handed Division - 2017-10-08 at 14:00

Start: Single Handed, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 OK 2112 J P Williams   1104 0:47:04 3 0:42:38 0:00:00 1104 1
2 Lightning 92 Sophie Kitching   1170 0:51:37 3 0:44:07 0:01:44 1210.725 2
3 Solo 5461 Joe Scarborough   1143 0:50:57 3 0:44:35 0:02:13 1195.088 3
4 Solo 4398 Stewart Eaton   1143 0:51:15 3 0:44:50 0:02:31 1202.125 4
5 Solo 4239 Roger Postbeschild   1143 0:51:39 3 0:45:11 0:02:55 1211.507 5
6 OK 1999 Tony Thresher   1104 0:51:30 3 0:46:39 0:04:26 1207.989 6
7 Streaker 1902 Chris Abela   1132 0:53:07 3 0:46:55 0:04:51 1245.909 7
8 Solo 4583 Chris Clough   1143 0:55:58 3 0:48:58 0:07:14 1312.759 8
9 Solo 2317 Mike Bellew   1143 0:56:42 3 0:49:36 0:07:58 1329.96 9
10 Topper TOPR_JB James Ball   1347 1:02:31 2 1:09:37 0:24:14 2199.595 10
11 Otter S/H 876 Walter Smillie   1250 RET         12

R5 - Single Handed Division - 2017-10-15 at 14:00

Start: Single Handed, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Byte-C2 3562 Mike Radford   1147 0:57:53 5 0:50:28 0:00:00 1147 1
2 OK 2112 J P Williams   1104 0:56:17 5 0:50:59 0:00:34 1115.295 2
3 Solo 4398 Stewart Eaton   1143 0:58:35 5 0:51:15 0:00:54 1160.871 3
4 Solo 4971 Phil Dodd   1143 1:01:05 5 0:53:26 0:03:24 1210.41 4
5 Solo 3749 Mark Peters   1143 1:01:24 5 0:53:43 0:03:43 1216.685 5
6 Megabyte 128 Alex Nairac   1060 0:57:41 5 0:54:25 0:04:11 1143.037 6
7 Streaker 1902 Chris Abela   1132 RET         8

R6 - Single Handed Division - 2017-10-22 at 14:00

Start: Single Handed, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Radial LASR_HB Hugo Burrows   1139 0:56:18 5 0:49:26 0:00:00 1139 1
2 Solo 4239 Alex Baxter   1143 0:57:44 5 0:50:31 0:01:14 1167.998 2
3 Laser Radial 192537 Ben Nicoll   1139 0:57:49 5 0:50:46 0:01:31 1169.684 3
4 OK 1999 Tony Thresher   1104 0:57:58 5 0:52:30 0:03:24 1172.718 4
5 Byte-C2 3562 Mike Radford   1147 1:00:59 5 0:53:10 0:04:17 1233.748 5
6 Megabyte 128 Alex Nairac   1060 1:01:06 5 0:57:38 0:08:42 1236.108 6
7 Streaker 1902 Chris Abela   1132 RET         8

R1 - Crewed Division - 2017-09-03 at 14:00

Start: Crewed, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Firefly 3009 Ben Nicoll Hannah Jennings 1165 0:46:18 6 0:46:22 0:00:00 1165 1
2 Wayfarer 9619 Sue Burton Pauline Dobbs 1102 0:52:31 7 0:47:39 0:01:25 1132.649 2
3 Wayfarer 8080 George Edmundson Lucia Winrow 1102 0:53:28 7 0:48:31 0:02:22 1153.138 3
4 Wayfarer 10755 Les Burton Graham Parry 1102 0:46:24 6 0:49:07 0:02:36 1167.516 4
5 Wayfarer 9533 Mick O'Regan Oemer Olgunsoy 1102 0:48:10 6 0:51:00 0:04:22 1211.969 5

R2 - Crewed Division - 2017-09-17 at 14:00

Start: Crewed, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Albacore 8156 Andrew Turberfield Marion Turberfield 1041 0:49:29 6 0:47:32 0:00:00 1041 1
2 Wayfarer 10586 Rob Hoare Sue Weinstock 1102 0:44:15 5 0:48:11 0:00:36 1117.085 2
3 Wayfarer 8080 George Edmundson Lucia Winrow 1102 0:45:19 5 0:49:21 0:01:40 1144.013 3
4 Wayfarer 9619 Sue Burton Pauline Dobbs 1102 0:45:55 5 0:50:00 0:02:16 1159.16 4
5 Wayfarer 7142 Andrew Robson L Robson 1102 0:47:36 5 0:51:50 0:03:57 1201.656 5
6 Wayfarer 9169 Matt Batterton Sam Cannell 1102 0:47:48 5 0:52:03 0:04:09 1206.704 6
7 Wayfarer 9533 Mick O'Regan Oemer Olgunsoy 1102 0:48:29 5 0:52:48 0:04:50 1223.955 7

R3 - Crewed Division - 2016-09-24 at 14:00

Start: Crewed, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Albacore 8156 Andrew Turberfield Marion Turberfield 1041 0:52:01 6 0:49:58 0:00:00 1041 1
2 Wayfarer 10586 Rob Hoare Sue Weinstock 1102 0:48:29 5 0:52:48 0:02:36 1164.346 2
3 Wayfarer 9619 Sue Burton Pauline Dobbs 1102 0:49:00 5 0:53:21 0:03:07 1176.754 3
4 Wayfarer 9169 Matt Batterton Sam Cannell 1102 0:50:16 5 0:54:44 0:04:23 1207.173 4
5 Firefly FF_KB Keiran Bowsher James Ball 1165 0:54:51 5 0:56:30 0:06:20 1317.244 5
6 Wayfarer 9533 Mick O'Regan Oemer Olgunsoy 1102 0:52:09 5 0:56:47 0:06:16 1252.402 6
7 Wayfarer 10755 Les Burton Graham Parry 1102 0:53:01 5 0:57:44 0:07:08 1273.215 7
8 Tasar 251 Dave Burrows Bob Peat 1015 0:49:18 5 0:58:17 0:07:02 1183.958 8

R4 - Crewed Division - 2017-10-08 at 14:00

Start: Crewed, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Enterprise 23416 Mike Hobin Marion Turberfield 1113 0:45:26 3 0:40:49 0:00:00 1113 1
2 Albacore 8156 Andrew Turberfield Marion Turberfield 1041 0:44:11 3 0:42:27 0:01:41 1082.378 2
3 Enterprise 21932 Ben Burrows Keiran Bowsher 1113 0:47:55 3 0:43:03 0:02:29 1173.835 3
4 Firefly 4125 Ben Nicoll Chris Bellew 1165 0:51:02 3 0:43:48 0:03:29 1250.186 4
5 Wayfarer 9619 Sue Burton Pauline Dobbs 1102 0:51:25 3 0:46:39 0:06:26 1259.576 5
6 Tasar 251 Dave Burrows Bob Peat 1015 0:54:01 3 0:53:13 0:12:35 1323.27 6
7 Wayfarer 10755 Les Burton Graham Parry 1102 0:42:26 2 0:57:46 0:12:27 1559.262 7
8 Wayfarer 9169 Matt Batterton Sam Cannell 1102 0:43:03 2 0:58:36 0:13:04 1581.922 8

R5 - Crewed Division - 2017-10-15 at 14:00

Start: Crewed, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Wayfarer 10586 Rob Hoare Sue Weinstock 1102 0:53:31 5 0:48:34 0:00:00 1102 1
2 Albacore 8156 Andrew Turberfield Marion Turberfield 1041 0:51:21 5 0:49:20 0:00:48 1057.385 2
3 Wayfarer 9619 Sue Burton Pauline Dobbs 1102 0:57:36 5 0:52:16 0:04:05 1186.083 3
4 Wayfarer 8080 George Edmundson Lucia Winrow 1102 0:57:49 5 0:52:28 0:04:18 1190.544 4
5 Wayfarer 9533 Mick O'Regan Oemer Olgunsoy 1102 0:59:55 5 0:54:22 0:06:24 1233.787 5
6 Scorpion 1879 Andrew Day John Whiteside 1040 0:57:38 5 0:55:25 0:07:08 1186.769 6

R6 - Crewed Division - 2017-10-22 at 14:00

Start: Crewed, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Albacore 8156 Andrew Turberfield Marion Turberfield 1041 0:55:51 5 0:53:39 0:00:00 1041 1
2 Wayfarer 10755 Les Burton Graham Parry 1102 0:52:27 4 0:59:30 0:05:09 1222.033 2
3 Enterprise 21932 Ben Burrows Keiran Bowsher 1113 0:57:00 4 1:04:01 0:09:14 1328.044 3
4 Wayfarer 9169 Matt Batterton Sam Cannell 1102 0:56:40 4 1:04:17 0:09:22 1320.278 4

www.wosc.org.uk
results@wosc.org.uk


Sailwave Scoring Software 2.5.1
www.sailwave.com