event burgee venue burgee

Evening 2

West Oxfordshire Sailing Club

Final Results

Single Handed Division

Sailed: 11, Discards: 5, To count: 6, To qualify: 6, Ratings: PY, Entries: 37, Scoring system: WOSC Standard
Rank Class SailNo Helm Crew PN R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 Nett
1 Solo 3923 Paul Williams   1140 (DNC) (DNC) 2 4 (DNC) 1 2 1 (DNC) 3 (11 RET) 13
2 Solo 4971 Phil Dodd   1140 (6) 4 3 (DNC) (10 RET) 3 (DNC) 5 (DNC) 4 3 22
3 Streaker 1902 Chris Abela   1137 (DNC) (DNC) (DNC) 2 3 (DNC) 5 2 12 OCS (DNC) 8 32
4 Lightning 49 Mark Godden   1164 (12) 2 7 (DNC) 5 5 (9) 7 (DNC) (9) 7 33
5 Streaker 1667 Mark Mason   1137 (DNC) 3 (DNC) 5 (DNC) 8 3 9 (10) (DNC) 5 33
6 Solo 3749 Mark Peters   1140 (11) 5 4 (DNC) (DNC) (9) 8 (DNC) 6 7 6 36
7 Solo 4321 Andrew Turberfield   1140 13 (DNC) 11 (DNC) (DNC) (DNC) 7 3 5 (DNC) 4 43
8 Solo 2317 Mike Bellew   1140 8 6 12 10 RET 8 10 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 54
9 Solo 4342 Lance Tomlinson   1140 9 (DNC) (DNC) 10 RET (DNC) 7 (DNC) 10 (DNC) 13 RET 11 RET 60
DNQ OK 2094 Hugo Burrows   1103 10 1 (DNC) 1 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 4 DNC DNC 92
DNQ Megabyte 128 Alex Nairac   1060 (DNC) (DNC) 6 7 (DNC) 4 (DNC) 6 (DNC) DNC DNC 99
DNQ Topaz Uno 933 Andrew Wade   1251 (DNC) (DNC) 13 (DNC) 6 11 (DNC) 11 (DNC) DNC DNC 117
DNQ Solo 4395 Alex Baxter   1140 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 3 1 1 119
DNQ OK 2102 Andrew Day   1103 3 (DNC) (DNC) (DNC) 1 (DNC) (DNC) 4 DNC DNC DNC 122
DNQ Megabyte 103 Mark Jennings   1060 2 (DNC) 5 6 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 127
DNQ Firefly S/H 792 Oli Burrows   1145 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 6 DNC 2 5 DNC 127
DNQ Lightning 289 Richard Watts   1164 (DNC) (DNC) 8 (DNC) (DNC) (DNC) DNC 8 9 DNC DNC 139
DNQ Firefly S/H 2246 Alex Baxter   1145 (DNC) (DNC) 1 (DNC) (DNC) 2 (DNC) DNC DNC DNC DNC 155
DNQ Laser 178441 Sam Petty   1095 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC 2 2 156
DNQ Byte-C2 3562 Mike Radford   1148 4 (DNC) (DNC) (DNC) 2 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC 158
DNQ Lightning 413 Caroline Key   1164 (DNC) (DNC) (DNC) 3 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 6 DNC 161
DNQ Firefly S/H FF_JS Joe Scarborough   1145 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 1 13 RET DNC 166
DNQ Solo 3671 Steve Brabon   1140 7 (DNC) 9 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC 168
DNQ OK 2112 J P Williams   1103 1 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 191
DNQ Supernova 507 Barry Buzzard   1075 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 1 DNC DNC DNC DNC 191
DNQ OK 2121 Anthony Rich   1103 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 4 DNC DNC DNC DNC 194
DNQ Lightning 307 Barry Buzzard   1164 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 4 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 194
DNQ Solo 4239 Roger Postbeschild   1140 5 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 195
DNQ Lightning 92 Sophie Kitching   1164 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 6 DNC DNC DNC DNC DNC 196
DNQ Laser 136434 C Noton   1095 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 7 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 197
DNQ Firefly S/H FF_BN Ben Nicoll   1145 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 7 DNC DNC 197
DNQ Firefly S/H 4125 James Nicoll   1145 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 8 DNC DNC 198
DNQ Solo 3701 Laura Hutchins-Payne   1140 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC 8 DNC 198
DNQ Lightning 89 Steve Hatton   1164 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 10 DNC DNC DNC DNC 200
DNQ Solo 3903 David Foxcroft   1140 (DNC) (DNC) 10 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 200
DNQ Laser Radial 2065 Matt Batterton   1136 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC 10 DNC 200
DNQ Firefly S/H FF_TT Tony Thresher   1145 15 RET (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 205

Crewed Division

Sailed: 11, Discards: 5, To count: 6, To qualify: 6, Ratings: PY, Entries: 20, Scoring system: WOSC Standard
Rank Class SailNo Helm Crew PN R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 Nett
1 Firefly 2080 Tony Thresher Mike Radford 1163 (DNC) 1 1 (3) (DNC) 2 1 (DNC) 1 (DNC) 1 7
2 Albacore 8210 Stewart Eaton Paul Bonnett 1045 (2) (2) 2 1 1 1 (4) (DNC) (DNC) 2 2 9
3 Wayfarer 10586 Rob Hoare Sue Weinstock 1107 4 (DNC) (7) (9) 2 (8) (DNC) 2 2 6 3 19
4 Wayfarer 8075 Charles Soothill Mark Goodhand 1107 (8) 5 5 (7) 4 7 (DNC) (DNC) 3 7 (DNC) 31
5 Firefly 3957 Melanie McGregor Jane Linnel 1163 7 (DNC) 4 11 RET (DNC) 4 (DNC) 1 (DNC) (DNC) 7 34
DNQ Firefly 3009 Mark Jennings Hannah Jennings 1163 1 (DNC) (DNC) 2 (DNC) 3 (DNC) (DNC) DNC 3 6 36
DNQ Wayfarer 9619 Sue Burton Pauline Dobbs 1107 6 (DNC) (DNC) (DNC) 5 (DNC) (DNC) 3 DNC 4 4 43
DNQ Wayfarer 8080 George Edmundson Lucia Winrow 1107 (DNC) (DNC) 6 4 3 9 6 (DNC) (DNC) (DNC) DNC 49
DNQ Scorpion 1879 Andrew Day Jack Day 1040 (DNC) 4 (DNC) 8 (DNC) 6 (DNC) (DNC) DNC 5 9 53
DNQ Enterprise 21932 Ben Burrows Bea Burrows 1113 3 (DNC) 3 5 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 1 DNC 54
DNQ Wayfarer 10755 Les Burton Claire Postbeschild 1107 (DNC) 6 (DNC) 6 (DNC) 11 RET 5 (DNC) (DNC) DNC 8 57
DNQ Wayfarer 9212 Laura Hutchins-Payne Steven Payne 1107 (DNC) 7 9 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 4 DNC 5 67
DNQ Albacore 8212 Alex Cull Izzy Cull 1045 5 3 (DNC) (DNC) (DNC) 5 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 76
DNQ Enterprise 18340 Chris Bellew Mike Bellew 1113 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC 8 10 102
DNQ Firefly 3957 Ben Burrows Bea Burrows 1163 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 2 DNC DNC DNC DNC 107
DNQ Firefly FF_AB Alex Baxter George Potter 1163 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 3 DNC DNC DNC DNC 108
DNQ Firefly FF_JH Jonny Howe Kieran Bowsher 1163 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 5 DNC DNC 110
DNQ Wayfarer WAYF_MB Mike Bellew Chris Bellew 1107 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 7 DNC DNC DNC DNC 112
DNQ Scorpion 1879 John Whiteside Andrew Day 1040 (DNC) (DNC) 8 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 113
DNQ Firefly 4125 James Nicoll Joe Scarborough 1163 10 RET (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 115

R1 - Single Handed Division - 2016-06-22 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 0.00.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 OK 2112 J P Williams   1103 53.30 5 0.48.30 0.00.00 1103 1
2 Megabyte 103 Mark Jennings   1060 52.09 5 0.49.12 0.00.44 1075.167 2
3 OK 2102 Andrew Day   1103 55.37 5 0.50.25 0.02.07 1146.639 3
4 Byte-C2 3562 Mike Radford   1148 58.58 5 0.51.22 0.03.17 1215.705 4
5 Solo 4239 Roger Postbeschild   1140 62.28 5 0.54.48 0.07.10 1287.864 5
6 Solo 4971 Phil Dodd   1140 64.24 5 0.56.29 0.09.06 1327.723 6
7 Solo 3671 Steve Brabon   1140 65.03 5 0.57.04 0.09.45 1341.124 7
8 Solo 2317 Mike Bellew   1140 53.07 4 0.58.15 0.08.53 1368.871 8
9 Solo 4342 Lance Tomlinson   1140 53.18 4 0.58.27 0.09.04 1373.596 9
10 OK 2094 Hugo Burrows   1103 64.34 5 0.58.32 0.11.04 1331.16 10
11 Solo 3749 Mark Peters   1140 74.40 5 1.05.30 0.19.22 1539.389 11
12 Lightning 49 Mark Godden   1164 76.25 5 1.05.39 0.19.57 1575.469 12
13 Solo 4321 Andrew Turberfield   1140 77.29 5 1.07.58 0.22.11 1597.46 13
14 Firefly S/H FF_TT Tony Thresher   1145 RET         15

R2 - Single Handed Division - 2016-06-29 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 0.00.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 OK 2094 Hugo Burrows   1103 58.12 5 0.52.46 0.00.00 1103 1
2 Lightning 49 Mark Godden   1164 63.45 5 0.54.46 0.02.20 1208.183 2
3 Streaker 1667 Mark Mason   1137 63.02 5 0.55.26 0.03.02 1194.601 3
4 Solo 4971 Phil Dodd   1140 63.28 5 0.55.40 0.03.19 1202.813 4
5 Solo 3749 Mark Peters   1140 65.18 5 0.57.17 0.05.09 1237.558 5
6 Solo 2317 Mike Bellew   1140 67.38 5 0.59.20 0.07.29 1281.779 6

R3 - Single Handed Division - 2016-07-06 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 0.00.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Firefly S/H 2246 Alex Baxter   1145 43.04 5 0.37.37 0.00.00 1145 1
2 Solo 3923 Paul Williams   1140 45.19 5 0.39.45 0.02.26 1204.82 2
3 Solo 4971 Phil Dodd   1140 48.22 5 0.42.26 0.05.29 1285.909 3
4 Solo 3749 Mark Peters   1140 50.31 5 0.44.19 0.07.38 1343.071 4
5 Megabyte 103 Mark Jennings   1060 47.15 5 0.44.35 0.07.23 1256.221 5
6 Megabyte 128 Alex Nairac   1060 47.27 5 0.44.46 0.07.35 1261.538 6
7 Lightning 49 Mark Godden   1164 43.22 4 0.46.34 0.08.20 1441.22 7
8 Lightning 289 Richard Watts   1164 44.30 4 0.47.47 0.09.28 1478.884 8
9 Solo 3671 Steve Brabon   1140 43.47 4 0.48.00 0.09.29 1455.067 9
10 Solo 3903 David Foxcroft   1140 44.05 4 0.48.20 0.09.47 1465.037 10
11 Solo 4321 Andrew Turberfield   1140 44.12 4 0.48.28 0.09.54 1468.914 11
12 Solo 2317 Mike Bellew   1140 45.54 4 0.50.20 0.11.36 1525.411 12
13 Topaz Uno 933 Andrew Wade   1251 53.46 4 0.53.43 0.16.07 1786.847 13

R4 - Single Handed Division - 2016-07-13 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 0.00.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 OK 2094 Hugo Burrows   1103 52.09 5 0.47.17 0.00.00 1103 1
2 Streaker 1902 Chris Abela   1137 57.10 5 0.50.17 0.03.25 1209.105 2
3 Lightning 413 Caroline Key   1164 59.18 5 0.50.57 0.04.16 1254.226 3
4 Solo 3923 Paul Williams   1140 58.13 5 0.51.04 0.04.19 1231.313 4
5 Streaker 1667 Mark Mason   1137 59.45 5 0.52.33 0.06.00 1263.744 5
6 Megabyte 103 Mark Jennings   1060 57.04 5 0.53.50 0.06.57 1206.99 6
7 Megabyte 128 Alex Nairac   1060 58.08 5 0.54.51 0.08.01 1229.551 7
8 Solo 2317 Mike Bellew   1140 RET         10
8 Solo 4342 Lance Tomlinson   1140 RET         10

R5 - Single Handed Division - 2016-07-20 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 0.00.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 OK 2102 Andrew Day   1103 54.49 7 0.49.42 0.00.00 1103 1
2 Byte-C2 3562 Mike Radford   1148 58.35 7 0.51.02 0.01.32 1178.791 2
3 Streaker 1902 Chris Abela   1137 58.20 7 0.51.18 0.01.50 1173.761 3
4 Lightning 307 Barry Buzzard   1164 60.35 7 0.52.03 0.02.44 1219.035 4
5 Lightning 49 Mark Godden   1164 53.51 6 0.53.58 0.04.16 1264.141 5
6 Topaz Uno 933 Andrew Wade   1251 59.47 6 0.55.45 0.06.30 1403.427 6
7 Laser 136434 C Noton   1095 52.54 6 0.56.22 0.06.15 1241.839 7
8 Solo 2317 Mike Bellew   1140 59.31 6 1.00.55 0.10.57 1397.167 8
9 Solo 4971 Phil Dodd   1140 RET         10

R6 - Single Handed Division - 2016-07-27 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 0.00.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 3923 Paul Williams   1140 46.27 5 0.40.45 0.00.00 1140 1
2 Firefly S/H 2246 Alex Baxter   1145 50.09 5 0.43.48 0.03.30 1230.807 2
3 Solo 4971 Phil Dodd   1140 52.30 5 0.46.03 0.06.03 1288.482 3
4 Megabyte 128 Alex Nairac   1060 52.03 5 0.49.06 0.08.52 1277.438 4
5 Lightning 49 Mark Godden   1164 46.02 4 0.49.26 0.08.05 1412.217 5
6 Lightning 92 Sophie Kitching   1164 46.05 4 0.49.29 0.08.08 1413.751 6
7 Solo 4342 Lance Tomlinson   1140 45.50 4 0.50.15 0.08.40 1406.082 7
8 Streaker 1667 Mark Mason   1137 46.00 4 0.50.34 0.08.56 1411.195 8
9 Solo 3749 Mark Peters   1140 46.12 4 0.50.39 0.09.02 1417.33 9
10 Solo 2317 Mike Bellew   1140 50.31 4 0.55.23 0.13.21 1549.758 10
11 Topaz Uno 933 Andrew Wade   1251 56.25 4 0.56.22 0.15.38 1730.759 11

R7 - Single Handed Division - 2016-08-03 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 0.00.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 507 Barry Buzzard   1075 52.23 6 0.48.44 0.00.00 1075 1
2 Solo 3923 Paul Williams   1140 55.56 6 0.49.04 0.00.23 1147.852 2
3 Streaker 1667 Mark Mason   1137 56.01 6 0.49.16 0.00.37 1149.563 3
4 OK 2121 Anthony Rich   1103 54.32 6 0.49.26 0.00.47 1119.122 4
5 Streaker 1902 Chris Abela   1137 57.13 6 0.50.19 0.01.49 1174.189 5
6 Firefly S/H 792 Oli Burrows   1145 58.08 6 0.50.46 0.02.20 1193 6
7 Solo 4321 Andrew Turberfield   1140 58.48 6 0.51.35 0.03.15 1206.682 7
8 Solo 3749 Mark Peters   1140 58.55 6 0.51.41 0.03.22 1209.076 8
9 Lightning 49 Mark Godden   1164 52.28 5 0.54.05 0.05.12 1292.052 9
10 Lightning 89 Steve Hatton   1164 54.33 5 0.56.14 0.07.17 1343.357 10

R8 - Single Handed Division - 2016-08-10 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 0.00.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 3923 Paul Williams   1140 45.06 4 0.39.34 0.00.00 1140 1
2 Streaker 1902 Chris Abela   1137 46.32 4 0.40.56 0.01.33 1176.231 2
3 Solo 4321 Andrew Turberfield   1140 48.28 4 0.42.31 0.03.22 1225.1 3
4 OK 2102 Andrew Day   1103 47.49 4 0.43.21 0.04.11 1208.67 4
5 Solo 4971 Phil Dodd   1140 49.35 4 0.43.30 0.04.29 1253.326 5
6 Megabyte 128 Alex Nairac   1060 46.43 4 0.44.04 0.04.47 1180.865 6
7 Lightning 49 Mark Godden   1164 51.45 4 0.44.28 0.05.42 1308.093 7
8 Lightning 289 Richard Watts   1164 53.24 4 0.45.53 0.07.21 1349.8 8
9 Streaker 1667 Mark Mason   1137 54.01 4 0.47.30 0.09.02 1365.388 9
10 Solo 4342 Lance Tomlinson   1140 54.10 4 0.47.31 0.09.04 1369.18 10
11 Topaz Uno 933 Andrew Wade   1251 47.08 3 0.50.14 0.10.01 1588.529 11

R9 - Single Handed Division - 2016-08-17 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 0.00.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Firefly S/H FF_JS Joe Scarborough   1145 32.32 2 0.28.25 0.00.00 1145 1
2 Firefly S/H 792 Oli Burrows   1145 33.24 2 0.29.10 0.00.52 1175.502 2
3 Solo 4395 Alex Baxter   1140 33.25 2 0.29.19 0.01.02 1176.089 3
4 OK 2094 Hugo Burrows   1103 32.32 2 0.29.30 0.01.12 1145 4
5 Solo 4321 Andrew Turberfield   1140 34.56 2 0.30.39 0.02.33 1229.467 5
6 Solo 3749 Mark Peters   1140 35.37 2 0.31.15 0.03.14 1253.517 6
7 Firefly S/H FF_BN Ben Nicoll   1145 37.27 2 0.32.42 0.04.55 1318.04 7
8 Firefly S/H 4125 James Nicoll   1145 43.48 2 0.38.15 0.11.16 1541.527 8
9 Lightning 289 Richard Watts   1164 44.52 2 0.38.33 0.11.48 1579.068 9
10 Streaker 1667 Mark Mason   1137 45.45 2 0.40.14 0.13.27 1610.156 10
11 Streaker 1902 Chris Abela   1137 OCS         12

R10 - Single Handed Division - 2016-08-24 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Finish time, Time: 0.05.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 4395 Alex Baxter   1140 0.30.37 3 0.26.51 0.00.00 1140 1
2 Laser 178441 Sam Petty   1095 0.30.09 3 0.27.32 0.00.45 1122.624 2
3 Solo 3923 Paul Williams   1140 0.32.12 3 0.28.15 0.01.35 1198.955 3
4 Solo 4971 Phil Dodd   1140 0.33.24 3 0.29.18 0.02.47 1243.636 4
5 Firefly S/H 792 Oli Burrows   1145 0.34.29 3 0.30.07 0.03.44 1283.974 5
6 Lightning 413 Caroline Key   1164 0.35.19 3 0.30.20 0.04.03 1315.003 6
7 Solo 3749 Mark Peters   1140 0.35.22 3 0.31.01 0.04.45 1316.864 7
8 Solo 3701 Laura Hutchins-Payne   1140 0.36.11 3 0.31.44 0.05.34 1347.273 8
9 Lightning 49 Mark Godden   1164 0.37.26 3 0.32.10 0.06.10 1393.816 9
10 Laser Radial 2065 Matt Batterton   1136 0.31.52 2 0.42.05 0.11.32 1779.815 10
11 Solo 4342 Lance Tomlinson   1140 RET         13
11 Firefly S/H FF_JS Joe Scarborough   1145 RET         13

R11 - Single Handed Division - 2016-08-31 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 0.00.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 4395 Alex Baxter   1140 48.28 5 0.42.31 0.00.00 1140 1
2 Laser 178441 Sam Petty   1095 46.42 5 0.42.39 0.00.09 1098.446 2
3 Solo 4971 Phil Dodd   1140 51.54 5 0.45.32 0.03.26 1220.757 3
4 Solo 4321 Andrew Turberfield   1140 54.31 5 0.47.49 0.06.03 1282.304 4
5 Streaker 1667 Mark Mason   1137 55.22 5 0.48.42 0.07.02 1302.297 5
6 Solo 3749 Mark Peters   1140 56.20 5 0.49.25 0.07.52 1325.034 6
7 Lightning 49 Mark Godden   1164 46.50 4 0.50.18 0.07.15 1376.977 7
8 Streaker 1902 Chris Abela   1137 46.27 4 0.51.04 0.07.47 1365.707 8
9 Solo 3923 Paul Williams   1140 RET         11
9 Solo 4342 Lance Tomlinson   1140 RET         11

R1 - Crewed Division - 2016-06-22 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 0.00.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Firefly 3009 Mark Jennings Hannah Jennings 1163 53.45 5 0.46.13 0.00.00 1163 1
2 Albacore 8210 Stewart Eaton Paul Bonnett 1045 52.04 5 0.49.49 0.03.46 1126.577 2
3 Enterprise 21932 Ben Burrows Bea Burrows 1113 55.28 5 0.49.50 0.04.02 1200.144 3
4 Wayfarer 10586 Rob Hoare Sue Weinstock 1107 52.11 4 0.58.55 0.11.15 1411.377 4
5 Albacore 8212 Alex Cull Izzy Cull 1045 64.41 5 1.01.54 0.16.23 1399.567 5
6 Wayfarer 9619 Sue Burton Pauline Dobbs 1107 68.51 5 1.02.12 0.17.41 1489.722 6
7 Firefly 3957 Melanie McGregor Jane Linnel 1163 74.20 5 1.03.55 0.20.35 1608.366 7
8 Wayfarer 8075 Charles Soothill Mark Goodhand 1107 76.05 5 1.08.44 0.24.55 1646.231 8
9 Firefly 4125 James Nicoll Joe Scarborough 1163 RET         10

R2 - Crewed Division - 2016-06-29 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 0.00.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Firefly 2080 Tony Thresher Mike Radford 1163 60.47 5 0.52.16 0.00.00 1163 1
2 Albacore 8210 Stewart Eaton Paul Bonnett 1045 57.17 5 0.54.49 0.02.40 1096.033 2
3 Albacore 8212 Alex Cull Izzy Cull 1045 57.43 5 0.55.14 0.03.06 1104.324 3
4 Scorpion 1879 Andrew Day Jack Day 1040 57.55 5 0.55.41 0.03.34 1108.151 4
5 Wayfarer 8075 Charles Soothill Mark Goodhand 1107 62.16 5 0.56.15 0.04.25 1191.381 5
6 Wayfarer 10755 Les Burton Claire Postbeschild 1107 62.43 5 0.56.39 0.04.52 1199.991 6
7 Wayfarer 9212 Laura Hutchins-Payne Steven Payne 1107 65.36 5 0.59.16 0.07.45 1255.16 7

R3 - Crewed Division - 2016-07-06 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 0.00.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Firefly 2080 Tony Thresher Mike Radford 1163 46.04 5 0.39.37 0.00.00 1163 1
2 Albacore 8210 Stewart Eaton Paul Bonnett 1045 43.45 5 0.41.52 0.02.21 1104.513 2
3 Enterprise 21932 Ben Burrows Bea Burrows 1113 47.10 5 0.42.23 0.03.05 1190.771 3
4 Firefly 3957 Melanie McGregor Jane Linnel 1163 50.37 5 0.43.31 0.04.33 1277.869 4
5 Wayfarer 8075 Charles Soothill Mark Goodhand 1107 51.07 5 0.46.11 0.07.16 1290.492 5
6 Wayfarer 8080 George Edmundson Lucia Winrow 1107 51.37 5 0.46.38 0.07.46 1303.115 6
7 Wayfarer 10586 Rob Hoare Sue Weinstock 1107 43.12 4 0.48.47 0.08.07 1363.285 7
8 Scorpion 1879 John Whiteside Andrew Day 1040 51.16 5 0.49.18 0.10.04 1294.279 8
9 Wayfarer 9212 Laura Hutchins-Payne Steven Payne 1107 43.50 4 0.49.30 0.08.45 1383.272 9

R4 - Crewed Division - 2016-07-13 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 0.00.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Albacore 8210 Stewart Eaton Paul Bonnett 1045 49.46 5 0.47.37 0.00.00 1045 1
2 Firefly 3009 Mark Jennings Hannah Jennings 1163 56.06 5 0.48.14 0.00.43 1177.987 2
3 Firefly 2080 Tony Thresher Mike Radford 1163 56.27 5 0.48.32 0.01.04 1185.337 3
4 Wayfarer 8080 George Edmundson Lucia Winrow 1107 54.48 5 0.49.30 0.02.05 1150.69 4
5 Enterprise 21932 Ben Burrows Bea Burrows 1113 55.28 5 0.49.50 0.02.28 1164.689 5
6 Wayfarer 10755 Les Burton Claire Postbeschild 1107 56.17 5 0.50.51 0.03.34 1181.837 6
7 Wayfarer 8075 Charles Soothill Mark Goodhand 1107 58.36 5 0.52.56 0.05.53 1230.482 7
8 Scorpion 1879 Andrew Day Jack Day 1040 55.20 5 0.53.12 0.05.48 1161.889 8
9 Wayfarer 10586 Rob Hoare Sue Weinstock 1107 59.26 5 0.53.41 0.06.43 1247.981 9
10 Firefly 3957 Melanie McGregor Jane Linnel 1163 RET         11

R5 - Crewed Division - 2016-07-20 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 0.00.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Albacore 8210 Stewart Eaton Paul Bonnett 1045 54.37 7 0.52.16 0.00.00 1045 1
2 Wayfarer 10586 Rob Hoare Sue Weinstock 1107 58.58 7 0.53.16 0.01.07 1128.23 2
3 Wayfarer 8080 George Edmundson Lucia Winrow 1107 59.53 7 0.54.06 0.02.02 1145.769 3
4 Wayfarer 8075 Charles Soothill Mark Goodhand 1107 60.09 7 0.54.20 0.02.18 1150.871 4
5 Wayfarer 9619 Sue Burton Pauline Dobbs 1107 53.01 6 0.55.52 0.03.25 1183.451 5

R6 - Crewed Division - 2016-07-27 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 0.00.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Albacore 8210 Stewart Eaton Paul Bonnett 1045 44.16 5 0.42.22 0.00.00 1045 1
2 Firefly 2080 Tony Thresher Mike Radford 1163 49.38 5 0.42.41 0.00.22 1171.691 2
3 Firefly 3009 Mark Jennings Hannah Jennings 1163 53.17 5 0.45.49 0.04.01 1257.856 3
4 Firefly 3957 Melanie McGregor Jane Linnel 1163 54.18 5 0.46.41 0.05.02 1281.856 4
5 Albacore 8212 Alex Cull Izzy Cull 1045 51.22 5 0.49.09 0.07.06 1212.609 5
6 Scorpion 1879 Andrew Day Jack Day 1040 51.08 5 0.49.10 0.07.05 1207.101 6
7 Wayfarer 8075 Charles Soothill Mark Goodhand 1107 47.28 4 0.53.36 0.09.57 1400.678 7
8 Wayfarer 10586 Rob Hoare Sue Weinstock 1107 47.57 4 0.54.09 0.10.26 1414.94 8
9 Wayfarer 8080 George Edmundson Lucia Winrow 1107 48.08 4 0.54.21 0.10.37 1420.35 9
10 Wayfarer 10755 Les Burton Claire Postbeschild 1107 RET         11

R7 - Crewed Division - 2016-08-03 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 0.00.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Firefly 2080 Tony Thresher Mike Radford 1163 55.52 6 0.48.02 0.00.00 1163 1
2 Firefly 3957 Ben Burrows Bea Burrows 1163 56.22 6 0.48.28 0.00.30 1173.409 2
3 Firefly FF_AB Alex Baxter George Potter 1163 57.48 6 0.49.42 0.01.56 1203.247 3
4 Albacore 8210 Stewart Eaton Paul Bonnett 1045 53.08 6 0.50.51 0.02.56 1106.099 4
5 Wayfarer 10755 Les Burton Claire Postbeschild 1107 57.11 6 0.51.39 0.04.00 1190.41 5
6 Wayfarer 8080 George Edmundson Lucia Winrow 1107 57.41 6 0.52.06 0.04.30 1200.818 6
7 Wayfarer WAYF_MB Mike Bellew Chris Bellew 1107 59.42 6 0.53.56 0.06.31 1242.8 7

R8 - Crewed Division - 2016-08-10 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 0.00.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Firefly 3957 Melanie McGregor Jane Linnel 1163 51.39 4 0.44.25 0.00.00 1163 1
2 Wayfarer 10586 Rob Hoare Sue Weinstock 1107 49.50 4 0.45.01 0.00.40 1122.094 2
3 Wayfarer 9619 Sue Burton Pauline Dobbs 1107 51.27 4 0.46.29 0.02.17 1158.497 3

R9 - Crewed Division - 2016-08-17 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 0.00.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Firefly 2080 Tony Thresher Mike Radford 1163 31.58 2 0.27.29 0.00.00 1163 1
2 Wayfarer 10586 Rob Hoare Sue Weinstock 1107 40.39 2 0.36.43 0.10.13 1478.914 2
3 Wayfarer 8075 Charles Soothill Mark Goodhand 1107 43.58 2 0.39.43 0.13.32 1599.58 3
4 Wayfarer 9212 Laura Hutchins-Payne Steven Payne 1107 45.38 2 0.41.13 0.15.12 1660.216 4
5 Firefly FF_JH Jonny Howe Kieran Bowsher 1163 48.31 2 0.41.43 0.16.33 1765.116 5

R10 - Crewed Division - 2016-08-24 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Finish time, Time: 0.05.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Enterprise 21932 Ben Burrows Bea Burrows 1113 0.31.39 3 0.28.26 0.00.00 1113 1
2 Albacore 8210 Stewart Eaton Paul Bonnett 1045 0.30.44 3 0.29.25 0.01.01 1080.765 2
3 Firefly 3009 Mark Jennings Hannah Jennings 1163 0.34.52 3 0.29.59 0.01.48 1226.117 3
4 Wayfarer 9619 Sue Burton Pauline Dobbs 1107 0.33.58 3 0.30.41 0.02.29 1194.468 4
5 Scorpion 1879 Andrew Day Jack Day 1040 0.32.39 3 0.31.24 0.03.05 1148.166 5
6 Wayfarer 10586 Rob Hoare Sue Weinstock 1107 0.35.06 3 0.31.42 0.03.37 1234.322 6
7 Wayfarer 8075 Charles Soothill Mark Goodhand 1107 0.36.16 3 0.32.46 0.04.47 1275.349 7
8 Enterprise 18340 Chris Bellew Mike Bellew 1113 0.36.52 3 0.33.07 0.05.13 1296.449 8

R11 - Crewed Division - 2016-08-31 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 0.00.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Firefly 2080 Tony Thresher Mike Radford 1163 49.42 5 0.42.44 0.00.00 1163 1
2 Albacore 8210 Stewart Eaton Paul Bonnett 1045 46.23 5 0.44.23 0.01.44 1085.389 2
3 Wayfarer 10586 Rob Hoare Sue Weinstock 1107 51.31 5 0.46.32 0.04.13 1205.511 3
4 Wayfarer 9619 Sue Burton Pauline Dobbs 1107 52.40 5 0.47.35 0.05.22 1232.421 4
5 Wayfarer 9212 Laura Hutchins-Payne Steven Payne 1107 55.06 5 0.49.46 0.07.48 1289.362 5
6 Firefly 3009 Mark Jennings Hannah Jennings 1163 46.27 4 0.49.55 0.06.41 1358.686 6
7 Firefly 3957 Melanie McGregor Jane Linnel 1163 46.50 4 0.50.20 0.07.04 1369.899 7
8 Wayfarer 10755 Les Burton Claire Postbeschild 1107 56.26 5 0.50.59 0.09.08 1320.563 8
9 Scorpion 1879 Andrew Day Jack Day 1040 54.20 5 0.52.15 0.09.53 1271.422 9
10 Enterprise 18340 Chris Bellew Mike Bellew 1113 50.57 4 0.57.13 0.12.54 1490.313 10

www.wosc.org.uk
results@wosc.org.uk


Sailwave Scoring Software 2.5.1
www.sailwave.com