event burgee venue burgee

Evening 1

West Oxfordshire Sailing Club

evening1_fs

Fast Fleet

Sailed: 11, Discards: 5, To count: 6, To qualify: 6, Rating system: PY, Entries: 20, Scoring system: WOSC Standard
Rank Class SailNo Helm Crew PN R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 Nett
1st Albacore 8210 Stewart Eaton Paul Bonnett 1041 1 (2) 1 (DNC) (3) 1 (DNC) (DNC) 1 1 2 7
2nd Wayfarer 9619 Sue Burton Pauline Dobbs 1102 (2) (4) (DNC) 2 (5) 2 1 1 2 2 (DNC) 10
3rd Wayfarer 10586 Rob Hoare Alison Davies 1102 (4) (5) (6 DNF) 4 2 (5) 2 2 (DNC) 3 4 17
4th Wayfarer 8080 George Edmundson Lucia Winrow 1102 (DNC) 3 6 DNF 5 7 4 (DNC) (DNC) 5 DNF (DNC) (DNC) 30
DNQ Supernova 507 Barry Buzzard   1075 3 1 (DNC) 3 1 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 50
DNQ Megabyte 103 John Whiteside   1060 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 4 5 DNF DNC 4 6 61
DNQ Wayfarer 8075 Charles Soothill Mark Goodhand 1102 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 6 3 (DNC) 5 DNF DNC DNC DNC 77
DNQ Laser 178441 Sam Petty   1097 (DNC) (DNC) (DNC) 1 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC 1 86
DNQ Wayfarer 10849 Alex Nairac Zachary Nairac 1102 (DNC) 6 2 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC 92
DNQ Laser 201402 Matt Batterton   1097 (DNC) (DNC) 6 DNF (DNC) (DNC) 6 (DNC) DNC DNC DNC DNC 96
DNQ Albacore 8212 Alex Cull Izzy Cull 1041 5 8 DNF (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC 97
DNQ Megabyte 103 Rob Hoare   1060 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 3 DNC DNC 108
DNQ Laser 201402 A Robson   1097 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 3 DNC DNC DNC DNC 108
DNQ Megabyte 128 Alex Nairac   1060 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 3 108
DNQ Laser 20690 Joe Scarborough   1097 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 4 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 109
DNQ Wayfarer 3 Matt Batterton Fred Batterton 1102 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 5 110
DNQ Wayfarer 9212 Laura Hutchins-Payne Steven Payne 1102 6 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 111
DNQ Laser 182546 Nigel Press   1097 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 7 112
DNQ Wayfarer 10755 Les Burton Graham Parry 1102 8 RET (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 113
DNQ Wayfarer 10755 Les Burton   1102 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 9 DNF 114

Slow Fleet

Sailed: 11, Discards: 5, To count: 6, To qualify: 6, Rating system: PY, Entries: 37, Scoring system: WOSC Standard
Rank Class SailNo Helm Crew PN R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 Nett
1st OK 2102 Andrew Day   1104 (3) 2 2 (5) (5) (3) 1 (3) 1 2 3 11
2nd Byte-C2 3562 Mike Radford   1147 (DNC) (6) 1 1 2 (DNC) (DNC) 1 (DNC) 4 4 13
3rd Firefly S/H 792 Oliver Burrows   1147 (DNC) 4 4 2 (DNC) 1 (DNC) (5) 2 (DNC) 1 14
4th OK 2112 J P Williams   1104 (DNC) (9) 3 (DNC) 6 5 (DNC) 2 5 (DNC) 2 23
5th Solo 4971 Phil Dodd   1143 4 7 (9) (DNC) (14 DNF) (DNC) 4 4 6 (DNC) 6 31
6th Solo 3749 Mark Peters   1143 5 8 (11) (DNC) (10) 4 2 7 (15 DNF) 8 (10) 34
7th Enterprise 21932 Ben Burrows Susanne Hemmerich 1113 (DNC) (11) 5 8 (9) 6 (DNC) 8 4 (9) 5 36
8th Solo 4109 Mark Jennings   1143 6 9 (12) (DNC) (14 DNF) 10 (DNC) (DNC) 11 6 7 49
9th Solo 2317 Mike Bellew   1143 (DNC) (14) (DNC) 9 11 11 7 11 (DNC) 11 (16 DSQ) 60
DNQ Firefly 3957 Melanie McGregor Jane Linnel 1165 (DNC) (DNC) 10 (DNC) (DNC) 9 (DNC) DNC 9 5 9 80
DNQ Solo 4321 Andrew Tuberfield   1143 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 8 7 3 13 (DNC) DNC 11 80
DNQ Firefly S/H 4125 James Nicoll   1147 1 (DNC) 8 4 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 1 DNC 90
DNQ Solo 3885 Andrew Wade   1143 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 5 DNC 7 10 12 110
DNQ Solo 3885 Tony Thresher   1143 2 3 (DNC) 3 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 122
DNQ Solo 5461 Alex Baxter   1143 (DNC) 1 (DNC) (DNC) 1 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC 154
DNQ OK 2102 Hugo Burrows   1104 (DNC) (DNC) 6 (DNC) (DNC) (DNC) DNC 6 DNC DNC DNC 164
DNQ Solo 5461 Joe Scarborough   1143 (DNC) (DNC) (DNC) 6 (DNC) 8 (DNC) DNC DNC DNC DNC 166
DNQ Lightning 92 Sophie Kitching   1170 (DNC) (DNC) 7 (DNC) 7 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC 166
DNQ Lightning 49 Mark Goden   1170 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 10 DNC 6 DNC 168
DNQ Lightning 289 Richard Watts   1170 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 10 DNC 8 170
DNQ OK 2144 Jonathan Howe   1104 (DNC) 12 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 8 DNC DNC 172
DNQ Laser Radial 206920 Matt Batterton   1139 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 6 DNC 15 DNF DNC DNC 173
DNQ Firefly S/H 3957 Melanie McGregor   1147 (DNC) 16 DNF (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 9 DNC DNC DNC 177
DNQ Firefly S/H 7 (6) Tony Thresher   1147 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 2 DNC DNC DNC DNC DNC 192
DNQ Firefly 792 Oliver Burrows Nicole P 1165 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 3 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 193
DNQ Solo 5712 Ben Nicoll   1143 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 3 DNC DNC 193
DNQ Solo 5224 Barry Buzzard   1143 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC 3 DNC 193
DNQ Solo 4398 James Nicoll   1143 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 4 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 194
DNQ Firefly 4125 James Nicoll Joe Scarborough 1165 (DNC) 5 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 195
DNQ Solo 4398 Stewart Eaton   1143 (DNC) (DNC) (DNC) 7 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 197
DNQ Topaz Uno 933 Andrew Wade   1190 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 12 DNC DNC DNC DNC DNC 202
DNQ Firefly 9 A Robson l Robson 1165 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 12 DNC DNC DNC 202
DNQ Lightning 89 Steve Hatton   1170 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC 12 DNC 202
DNQ   2780 John Bull   1363 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 13 203
DNQ Laser Radial 806921 Rebecca Southwell   1139 (DNC) 13 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 203
DNQ Wanderer S/H 1481 Chris Bunn   1161 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 14 204
DNQ Solo 3903 David Foxcroft   1143 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 15 DNF DNC DNC 205

R1 - Fast Fleet - 2017-04-05 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 0.00.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Albacore 8210 Stewart Eaton Paul Bonnett 1041 37:17 3 0:35:49 0:00:00 1041 1
2 Wayfarer 9619 Sue Burton Pauline Dobbs 1102 40.51 3 0.37.04 0.01.23 1140.586 2
3 Supernova 507 Barry Buzzard   1075 40.02 3 0.37.14 0.01.32 1117.784 3
4 Wayfarer 10586 Rob Hoare Alison Davies 1102 41.20 3 0.37.30 0.01.52 1154.081 4
5 Albacore 8212 Alex Cull Izzy Cull 1041 40.12 3 0.38.37 0.02.55 1122.437 5
6 Wayfarer 9212 Laura Hutchins-Payne Steven Payne 1102 44.08 3 0.40.03 0.04.40 1232.261 6
7 Wayfarer 10755 Les Burton Graham Parry 1102 RET         8

R2 - Fast Fleet - 2016-04-12 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 0.00.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 507 Barry Buzzard   1075 38.10 5 0.35.30 0.00.00 1075 1
2 Albacore 8210 Stewart Eaton Paul Bonnett 1041 37.49 5 0.36.20 0.00.51 1065.142 2
3 Wayfarer 8080 George Edmundson Lucia Winrow 1102 43.58 5 0.39.54 0.04.50 1238.362 3
4 Wayfarer 9619 Sue Burton Pauline Dobbs 1102 44.29 5 0.40.22 0.05.21 1252.915 4
5 Wayfarer 10586 Rob Hoare Alison Davies 1102 45.40 5 0.41.26 0.06.32 1286.245 5
6 Wayfarer 10849 Alex Nairac Zachary Nairac 1102 38.10 4 0.43.18 0.06.52 1343.75 6
7 Albacore 8212 Alex Cull Izzy Cull 1041 DNF         8

R3 - Fast Fleet - 2016-04-19 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 0.00.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Albacore 8210 Stewart Eaton Paul Bonnett 1041 34.55 2 0.33.32 0.00.00 1041 1
2 Wayfarer 10849 Alex Nairac Zachary Nairac 1102 34.26 1 1.02.30 0.15.57 2053.18 2
3 Wayfarer 10586 Rob Hoare Alison Davies 1102 DNF         6
3 Wayfarer 8080 George Edmundson Lucia Winrow 1102 DNF         6
3 Laser 201402 Matt Batterton   1097 DNF         6

R4 - Fast Fleet - 2016-04-26 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 0.00.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 178441 Sam Petty   1097 42.10 2 0.38.26 0.00.00 1097 1
2 Wayfarer 9619 Sue Burton Pauline Dobbs 1102 46.03 2 0.41.47 0.03.41 1198.028 2
3 Supernova 507 Barry Buzzard   1075 45.14 2 0.42.05 0.03.55 1176.782 3
4 Wayfarer 10586 Rob Hoare Alison Davies 1102 49.18 2 0.44.44 0.06.56 1282.579 4
5 Wayfarer 8080 George Edmundson Lucia Winrow 1102 52.45 2 0.47.52 0.10.23 1372.334 5

R5 - Fast Fleet - 2016-05-03 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 0.00.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 507 Barry Buzzard   1075 35.47 5 0.33.17 0.00.00 1075 1
2 Wayfarer 10586 Rob Hoare Alison Davies 1102 37.45 5 0.34.15 0.01.04 1134.082 2
3 Albacore 8210 Stewart Eaton Paul Bonnett 1041 36.09 5 0.34.44 0.01.30 1086.015 3
4 Laser 20690 Joe Scarborough   1097 39.36 5 0.36.06 0.03.05 1189.66 4
5 Wayfarer 9619 Sue Burton Pauline Dobbs 1102 39.57 5 0.36.15 0.03.16 1200.175 5
6 Wayfarer 8075 Charles Soothill Mark Goodhand 1102 40.05 5 0.36.22 0.03.24 1204.18 6
7 Wayfarer 8080 George Edmundson Lucia Winrow 1102 40.07 5 0.36.24 0.03.26 1205.182 7

R6 - Fast Fleet - 2016-05-10 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 0.00.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Albacore 8210 Stewart Eaton Paul Bonnett 1041 37.03 5 0.35.35 0.00.00 1041 1
2 Wayfarer 9619 Sue Burton Pauline Dobbs 1102 39.46 5 0.36.05 0.00.33 1117.331 2
3 Wayfarer 8075 Charles Soothill Mark Goodhand 1102 37.17 4 0.42.17 0.05.54 1309.445 3
4 Wayfarer 8080 George Edmundson Lucia Winrow 1102 37.24 4 0.42.25 0.06.01 1313.543 4
5 Wayfarer 10586 Rob Hoare Alison Davies 1102 38.27 4 0.43.37 0.07.04 1350.42 5
6 Laser 201402 Matt Batterton   1097 37.47 3 0.57.24 0.14.21 1769.341 6

R7 - Fast Fleet - 2016-05-17 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 0.00.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Wayfarer 9619 Sue Burton Pauline Dobbs 1102 45.24 5 0.41.12 0.00.00 1102 1
2 Wayfarer 10586 Rob Hoare Alison Davies 1102 45.25 5 0.41.13 0.00.01 1102.405 2
3 Laser 201402 A Robson   1097 50.02 5 0.45.37 0.04.50 1214.465 3
4 Megabyte 103 John Whiteside   1060 49.26 5 0.46.38 0.05.46 1199.902 4

R8 - Fast Fleet - 2016-05-24 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 0.00.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Wayfarer 9619 Sue Burton Pauline Dobbs 1102 65.34 3 0.59.30 0.00.00 1102 1
2 Wayfarer 10586 Rob Hoare Alison Davies 1102 69.42 3 1.03.15 0.04.08 1171.47 2
3 Megabyte 103 John Whiteside   1060 DNF         5
3 Wayfarer 8075 Charles Soothill Mark Goodhand 1102 DNF         5

R9 - Fast Fleet - 2016-05-31 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Finish time, Time: 19.15.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Albacore 8210 Stewart Eaton Paul Bonnett 1041 46.10 4 0.44.21 0.00.00 1041 1
2 Wayfarer 9619 Sue Burton Pauline Dobbs 1102 64.55 4 0.58.54 0.16.03 1463.789 2
3 Megabyte 103 Rob Hoare   1060 67.04 4 1.03.16 0.20.03 1512.269 3
4 Wayfarer 8080 George Edmundson Lucia Winrow 1102 DNF         5

R10 - Fast Fleet - 2016-06-07 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 0.00.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Albacore 8210 Stewart Eaton Paul Bonnett 1041 48.18 7 0.46.24 0.00.00 1041 1
2 Wayfarer 9619 Sue Burton Pauline Dobbs 1102 53.53 7 0.48.54 0.02.45 1161.336 2
3 Wayfarer 10586 Rob Hoare Alison Davies 1102 54.46 7 0.49.42 0.03.38 1180.375 3
4 Megabyte 103 John Whiteside   1060 49.27 6 0.54.26 0.07.18 1243.417 4

R11 - Fast Fleet - 2016-06-14 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 0.00.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 178441 Sam Petty   1097 50.35 5 0.46.07 0.00.00 1097 1
2 Albacore 8210 Stewart Eaton Paul Bonnett 1041 48.27 5 0.46.33 0.00.27 1050.734 2
3 Megabyte 128 Alex Nairac   1060 53.44 5 0.50.42 0.04.51 1165.314 3
4 Wayfarer 10586 Rob Hoare Alison Davies 1102 57.06 5 0.51.49 0.06.17 1238.327 4
5 Wayfarer 3 Matt Batterton Fred Batterton 1102 48.15 4 0.54.44 0.07.36 1307.996 5
6 Megabyte 103 John Whiteside   1060 48.57 4 0.57.43 0.09.51 1326.972 6
7 Laser 182546 Nigel Press   1097 53.15 4 1.00.41 0.12.47 1443.54 7
8 Wayfarer 10755 Les Burton   1102 DNF         9

R1 - Slow Fleet - 2017-04-05 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 0.00.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Firefly S/H 4125 James Nicoll   1147 40.09 3 0.35.00 0.00.00 1147 1
2 Solo 3885 Tony Thresher   1143 40.31 3 0.35.27 0.00.30 1157.475 2
3 OK 2102 Andrew Day   1104 39.57 3 0.36.11 0.01.18 1141.286 3
4 Solo 4971 Phil Dodd   1143 42.20 3 0.37.02 0.02.19 1209.373 4
5 Solo 3749 Mark Peters   1143 42.28 3 0.37.09 0.02.27 1213.182 5
6 Solo 4109 Mark Jennings   1143 45.26 3 0.39.45 0.05.25 1297.934 6

R2 - Slow Fleet - 2016-04-12 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 0.00.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 5461 Alex Baxter   1143 39.23 5 0.34.27 0.00.00 1143 1
2 OK 2102 Andrew Day   1104 39.52 5 0.36.07 0.01.50 1157.028 2
3 Solo 3885 Tony Thresher   1143 41.20 5 0.36.10 0.01.57 1199.594 3
4 Firefly S/H 792 Oliver Burrows   1147 42.42 5 0.37.14 0.03.11 1239.258 4
5 Firefly 4125 James Nicoll Joe Scarborough 1165 44.28 5 0.38.10 0.04.20 1290.531 5
6 Byte-C2 3562 Mike Radford   1147 43.56 5 0.38.18 0.04.25 1275.052 6
7 Solo 4971 Phil Dodd   1143 44.40 5 0.39.05 0.05.17 1296.335 7
8 Solo 3749 Mark Peters   1143 44.58 5 0.39.20 0.05.35 1305.042 8
9 OK 2112 J P Williams   1104 44.22 5 0.40.11 0.06.20 1287.628 9
9 Solo 4109 Mark Jennings   1143 45.56 5 0.40.11 0.06.33 1333.097 9
11 Enterprise 21932 Ben Burrows Susanne Hemmerich 1113 45.36 5 0.40.58 0.07.15 1323.423 11
12 OK 2144 Jonathan Howe   1104 38.01 4 0.43.03 0.07.35 1379.17 12
13 Laser Radial 806921 Rebecca Southwell   1139 39.50 4 0.43.43 0.08.26 1445.075 13
14 Solo 2317 Mike Bellew   1143 40.12 4 0.43.58 0.08.42 1458.377 14
15 Firefly S/H 3957 Melanie McGregor   1147 DNF         16

R3 - Slow Fleet - 2016-04-19 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 0.00.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Byte-C2 3562 Mike Radford   1147 33.43 2 0.29.24 0.00.00 1147 1
2 OK 2102 Andrew Day   1104 32.45 2 0.29.40 0.00.18 1114.115 2
3 OK 2112 J P Williams   1104 33.10 2 0.30.03 0.00.43 1128.29 3
4 Firefly S/H 792 Oliver Burrows   1147 36.21 2 0.31.41 0.02.38 1236.583 4
5 Enterprise 21932 Ben Burrows Susanne Hemmerich 1113 35.29 2 0.31.53 0.02.46 1207.1 5
6 OK 2102 Hugo Burrows   1104 35.22 2 0.32.02 0.02.55 1203.131 6
7 Lightning 92 Sophie Kitching   1170 37.53 2 0.32.23 0.03.29 1288.745 7
8 Firefly S/H 4125 James Nicoll   1147 38.00 2 0.33.08 0.04.17 1292.714 8
9 Solo 4971 Phil Dodd   1143 38.22 2 0.33.34 0.04.46 1305.187 9
10 Firefly 3957 Melanie McGregor Jane Linnel 1165 39.19 2 0.33.45 0.05.04 1337.505 10
11 Solo 3749 Mark Peters   1143 39.31 2 0.34.34 0.05.55 1344.309 11
12 Solo 4109 Mark Jennings   1143 37.20 1 1.05.20 0.20.32 2540.069 12

R4 - Slow Fleet - 2016-04-26 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 0.00.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Byte-C2 3562 Mike Radford   1147 41.14 2 0.35.57 0.00.00 1147 1
2 Firefly S/H 792 Oliver Burrows   1147 41.44 2 0.36.23 0.00.30 1160.909 2
3 Solo 3885 Tony Thresher   1143 44.03 2 0.38.32 0.02.58 1225.352 3
4 Firefly S/H 4125 James Nicoll   1147 44.57 2 0.39.11 0.03.43 1250.388 4
5 OK 2102 Andrew Day   1104 43.20 2 0.39.15 0.03.39 1205.416 5
6 Solo 5461 Joe Scarborough   1143 45.45 2 0.40.02 0.04.40 1272.641 6
7 Solo 4398 Stewart Eaton   1143 46.28 2 0.40.39 0.05.23 1292.577 7
8 Enterprise 21932 Ben Burrows Susanne Hemmerich 1113 45.49 2 0.41.10 0.05.48 1274.496 8
9 Solo 2317 Mike Bellew   1143 51.47 2 0.45.18 0.10.42 1440.473 9

R5 - Slow Fleet - 2016-05-03 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 0.00.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 5461 Alex Baxter   1143 37.38 5 0.32.56 0.00.00 1143 1
2 Byte-C2 3562 Mike Radford   1147 38.26 5 0.33.30 0.00.40 1167.298 2
3 Firefly 792 Oliver Burrows Nicole P 1165 39.06 5 0.33.34 0.00.45 1187.546 3
4 Solo 4398 James Nicoll   1143 38.41 5 0.33.51 0.01.03 1174.891 4
5 OK 2102 Andrew Day   1104 37.35 5 0.34.03 0.01.14 1141.481 5
6 OK 2112 J P Williams   1104 37.54 5 0.34.20 0.01.33 1151.099 6
7 Lightning 92 Sophie Kitching   1170 40.21 5 0.34.29 0.01.50 1225.511 7
8 Solo 4321 Andrew Tuberfield   1143 40.13 5 0.35.11 0.02.35 1221.461 8
9 Enterprise 21932 Ben Burrows Susanne Hemmerich 1113 40.39 5 0.36.31 0.04.00 1234.622 9
10 Solo 3749 Mark Peters   1143 41.54 5 0.36.39 0.04.16 1272.587 10
11 Solo 2317 Mike Bellew   1143 39.49 4 0.43.33 0.09.43 1511.64 11
12 Solo 4971 Phil Dodd   1143 DNF         14
12 Solo 4109 Mark Jennings   1143 DNF         14

R6 - Slow Fleet - 2016-05-10 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 0.00.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Firefly S/H 792 Oliver Burrows   1147 38.12 5 0.33.18 0.00.00 1147 1
2 Firefly S/H 7 (6) Tony Thresher   1147 38.40 5 0.33.43 0.00.28 1161.012 2
3 OK 2102 Andrew Day   1104 38.20 5 0.34.43 0.01.34 1151.003 3
4 Solo 3749 Mark Peters   1143 39.52 5 0.34.53 0.01.48 1197.044 4
5 OK 2112 J P Williams   1104 38.43 5 0.35.04 0.01.57 1162.514 5
6 Enterprise 21932 Ben Burrows Susanne Hemmerich 1113 39.12 5 0.35.13 0.02.08 1177.026 6
7 Solo 4321 Andrew Tuberfield   1143 40.45 5 0.35.39 0.02.41 1223.567 7
8 Solo 5461 Joe Scarborough   1143 40.52 5 0.35.45 0.02.48 1227.07 8
9 Firefly 3957 Melanie McGregor Jane Linnel 1165 38.28 4 0.41.16 0.07.26 1443.759 9
10 Solo 4109 Mark Jennings   1143 38.03 4 0.41.37 0.07.36 1428.12 10
11 Solo 2317 Mike Bellew   1143 39.10 4 0.42.50 0.08.43 1470.032 11
12 Topaz Uno 933 Andrew Wade   1190 39.04 3 0.54.43 0.15.17 1955.038 12

R7 - Slow Fleet - 2016-05-17 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 0.00.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 OK 2102 Andrew Day   1104 43.38 5 0.39.31 0.00.00 1104 1
2 Solo 3749 Mark Peters   1143 47.49 5 0.41.50 0.02.39 1209.846 2
3 Solo 4321 Andrew Tuberfield   1143 48.56 5 0.42.49 0.03.46 1238.099 3
4 Solo 4971 Phil Dodd   1143 49.35 5 0.43.23 0.04.25 1254.545 4
5 Solo 3885 Andrew Wade   1143 50.37 5 0.44.17 0.05.27 1280.691 5
6 Laser Radial 206920 Matt Batterton   1139 51.11 5 0.44.56 0.06.10 1295.028 6
7 Solo 2317 Mike Bellew   1143 51.36 5 0.45.09 0.06.26 1305.571 7

R8 - Slow Fleet - 2016-05-24 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 0.00.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Byte-C2 3562 Mike Radford   1147 44.57 4 0.39.11 0.00.00 1147 1
2 OK 2112 J P Williams   1104 46.07 4 0.41.46 0.02.51 1176.77 2
3 OK 2102 Andrew Day   1104 50.52 4 0.46.04 0.07.36 1297.977 3
4 Solo 4971 Phil Dodd   1143 45.01 3 0.52.31 0.11.25 1531.602 4
5 Firefly S/H 792 Oliver Burrows   1147 61:24 4 0:53:32 0:16:27 1566.759 5
6 OK 2102 Hugo Burrows   1104 62.14 4 0.56.22 0.18.58 1588.023 6
7 Solo 3749 Mark Peters   1143 65.59 4 0.57.44 0.21.11 1683.713 7
8 Enterprise 21932 Ben Burrows Susanne Hemmerich 1113 65.37 4 0.58.57 0.22.00 1674.356 8
9 Firefly S/H 3957 Melanie McGregor   1147 69.14 4 1.00.22 0.24.17 1766.644 9
10 Lightning 49 Mark Goden   1170 62.21 3 1.11.03 0.27.58 2121.333 10
11 Solo 2317 Mike Bellew   1143 63.29 3 1.14.03 0.29.53 2159.893 11
12 Firefly 9 A Robson l Robson 1165 71.57 3 1.22.21 0.37.43 2447.954 12
13 Solo 4321 Andrew Tuberfield   1143 71.58 3 1.23.57 0.38.22 2448.521 13

R9 - Slow Fleet - 2016-05-31 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Finish time, Time: 19.15.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 OK 2102 Andrew Day   1104 52.29 4 0.47.32 0.00.00 1104 1
2 Firefly S/H 792 Oliver Burrows   1147 55.25 4 0.48.19 0.00.53 1165.703 2
3 Solo 5712 Ben Nicoll   1143 56.04 4 0.49.03 0.01.44 1179.376 3
4 Enterprise 21932 Ben Burrows Susanne Hemmerich 1113 54.39 4 0.49.06 0.01.44 1149.576 4
5 OK 2112 J P Williams   1104 55.10 4 0.49.58 0.02.41 1160.445 5
6 Solo 4971 Phil Dodd   1143 64.25 4 0.56.21 0.10.05 1355.021 6
7 Solo 3885 Andrew Wade   1143 48.29 3 0.56.33 0.07.44 1359.812 7
8 OK 2144 Jonathan Howe   1104 51.31 3 1.02.13 0.12.09 1444.888 8
9 Firefly 3957 Melanie McGregor Jane Linnel 1165 74.39 4 1.04.05 0.19.16 1570.281 9
10 Lightning 289 Richard Watts   1170 76.21 4 1.05.15 0.20.44 1606.041 10
11 Solo 4109 Mark Jennings   1143 90.00 4 1.18.44 0.35.40 1893.172 11
12 Solo 3749 Mark Peters   1143 DNF         15
12 Laser Radial 206920 Matt Batterton   1139 DNF         15
12 Solo 3903 David Foxcroft   1143 DNF         15

R10 - Slow Fleet - 2016-06-07 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 0.00.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Firefly S/H 4125 James Nicoll   1147 51.07 7 0.44.34 0.00.00 1147 1
2 OK 2102 Andrew Day   1104 50.42 7 0.45.55 0.01.30 1137.65 2
3 Solo 5224 Barry Buzzard   1143 52.51 7 0.46.14 0.01.55 1185.894 3
4 Byte-C2 3562 Mike Radford   1147 53.57 7 0.47.02 0.02.50 1210.577 4
5 Firefly 3957 Melanie McGregor Jane Linnel 1165 48.20 6 0.48.24 0.03.50 1265.303 5
6 Solo 4109 Mark Jennings   1143 48.19 6 0.49.19 0.04.39 1264.866 6
6 Lightning 49 Mark Goden   1170 49.27 6 0.49.19 0.04.45 1294.536 6
8 Solo 3749 Mark Peters   1143 48.20 6 0.49.20 0.04.40 1265.303 8
9 Enterprise 21932 Ben Burrows Susanne Hemmerich 1113 48.19 6 0.50.39 0.05.48 1264.866 9
10 Solo 3885 Andrew Wade   1143 52.40 6 0.53.45 0.09.00 1378.744 10
11 Solo 2317 Mike Bellew   1143 55.02 6 0.56.10 0.11.22 1440.7 11
12 Lightning 89 Steve Hatton   1170 49.05 5 0.58.44 0.11.50 1541.924 12

R11 - Slow Fleet - 2016-06-14 at 19:15

Start: General Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 0.00.00
Rank Class SailNo Helm Crew PN Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Firefly S/H 792 Oliver Burrows   1147 47.48 5 0.41.40 0.00.00 1147 1
2 OK 2112 J P Williams   1104 48.10 5 0.43.38 0.02.10 1155.798 2
3 OK 2102 Andrew Day   1104 51.11 5 0.46.22 0.05.11 1228.186 3
4 Byte-C2 3562 Mike Radford   1147 53.56 5 0.47.01 0.06.08 1294.174 4
5 Enterprise 21932 Ben Burrows Susanne Hemmerich 1113 52.24 5 0.47.05 0.06.01 1257.381 5
6 Solo 4971 Phil Dodd   1143 55.16 5 0.48.21 0.07.38 1326.169 6
7 Solo 4109 Mark Jennings   1143 57.26 5 0.50.15 0.09.48 1378.16 7
8 Lightning 289 Richard Watts   1170 59.56 5 0.51.14 0.11.10 1438.149 8
9 Firefly 3957 Melanie McGregor Jane Linnel 1165 59.45 5 0.51.17 0.11.12 1433.75 9
10 Solo 3749 Mark Peters   1143 59.16 5 0.51.51 0.11.38 1422.152 10
11 Solo 4321 Andrew Tuberfield   1143 60.04 5 0.52.33 0.12.26 1441.349 11
12 Solo 3885 Andrew Wade   1143 51.53 4 0.56.44 0.13.47 1556.229 12
13   2780 John Bull   1363 49.18 3 1.00.17 0.15.13 1971.656 13
14 Wanderer S/H 1481 Chris Bunn   1161 60.32 4 1.05.10 0.21.50 1815.683 14
15 Solo 2317 Mike Bellew   1143 DSQ         16

www.wosc.org.uk
results@wosc.org.uk


Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com